11. septembra 2019 • Správa majetku

Kapitálová emigrácia

V súčasnosti je možné pozorovať neustále rastúci trend v oblasti globálnej kapitálovej emigrácie a dvojitých občianstiev u bonitnej klientely.

V súčasnosti je možné pozorovať neustále rastúci trend v oblasti globálnej kapitálovej emigrácie a dvojitých občianstiev u bonitnej klientely. Pre mnohých v dnešnej globalizovanej ekonomike je kľúčom k úspechu, aby mali status rezidenta vo viacerých jurisdikciách. V poslednej dobe sa záujem úspešných podnikateľov a investorov o štatút rezidenta, alebo pre plánovanie ďalšieho občianstva, neustále zväčšuje. Je to hlavne z dôvodu lepšej medzinárodnej mobility, daňovej optimalizácie alebo zabezpečenia svojej rodiny; diverzifikácie svojho podnikania, lepšieho vzdelávania a celkovo k zlepšeniu kvality života. Byť medzinárodným občanom sa vo svete bohatších stalo akýmsi symbolom, že si to môžete dovoliť, alebo pochádzate z krajiny, kde je obmedzený medzinárodný pohyb.

Takéto pásy alebo statusy rezidenta sa dajú zabezpečiť aj pomocou takzvaných CIP (Citizenship Investment Programs), ktoré investorovi zabezpečia občianstvo a práva občana výmenou za ich kapitál. Medzi najčastejšie druhy investícií patrí primárne kúpa nehnuteľností, zriadenie podnikania, respektíve príspevok do fondu daného štátu, avšak každá z možností niečo stojí. Celkovo získanie občianstva prostredníctvom investícií je komplikovaný proces a nie je to len otázka výšky investície. V celom procese sa vykonáva aj dôkladný due diligence, ktorý častokrát siaha hlboko do minulosti jedinca.

Pre každú z krajín sa výška potrebného kapitálu, ako aj výhody danej krajiny líšia. Napríklad v Republike Vanuatu, kde je 0% daň z príjmov pre fyzické osoby ako aj z kapitálových výnosov, Vám postačí 226,000 dolárov, na území Vanuatu stráviť 30 dní v priebehu troch rokov a po splnení podmienok vám v rámci 4-6 týždňov doručia pas. Pričom napríklad v Kanade musíte preukázať svoj záujem sa usadiť v Quebecu a podpísať súhlas s investíciou 800,000 kanadských dolárov, predložiť preukázanie legálneho pôvodu majetku v minimálnej výške 1,6 milióna kanadských dolárov a stráviť na území Kanady minimálne tri roky.

Medzi hlavný dôvod, prečo sú medzinárodné občianstva tak vyhľadávané sú nepochybne dane a daňová optimalizácia. Mnohí vyhľadávajú možnosti, ako si optimalizovať svoje daňové zaťaženie a nájsť spôsob, ako to optimalizovať čo najefektívnejšie. V prípade fyzických osôb existuje spôsob, ako si optimalizovať dane a to konkrétne občianstvom v daňových rajoch. Existujú tri druhy krajín daňových rajov pre fyzické osoby a to:

  1. Krajiny s 0% daňou z príjmu ako napríklad Kajmanské ostrovy, Svätý Krištof a Nevis v Karibiku, Vanuatu a v neposlednom rade Spojené Arabské Emiráty.
  2. Krajiny s teritoriálnym daňovým systémom využívajú systém lokálnej taxácie, čo znamená, že daň z príjmov je aplikovaná iba na také príjmy, ktoré vznikli v rámci územia danej krajiny. Všetko závisí aj od toho, akým spôsobom vznikajú vaše príjmy, avšak tento spôsob nutne nemusí byť riešením pre každého. Medzi najobľúbenejšie krajiny patria: Singapur, Malajzia, Thajsko, Costa Rica, Panama, a v určitých prípadoch aj Hong Kong.
  3. Krajiny poskytujúce daňové výhody sú tiež skvelým lákadlom. Toto sú krajiny, ktoré za bežných okolností zdaňujú svojich občanov klasickou sadzbou dane, avšak poskytujú určité schémy a programy, ktoré pre kvalifikovaných záujemcov doručia požadovaný efekt aj kompletného oslobodenia od dane z príjmov. Jednou z takých krajín je aj Portugalsko, v ktorom keď splníte stanovené podmienky, tak si môžete aj nasledujúcich 10 rokov užívať bez akejkoľvek daňovej povinnosti. Avšak po uplynutí stanovenej lehoty budete podliehať klasickej sadzbe dane.

Mnohé z týchto krajín nemusia byť nutne lákavým prostredím na celoročné o bývanie. A na druhej strane do krajín, kde je kvalita života vyššia a lákavejšia je náročné sa dostať, nakoľko si vyžadujú častokrát vysoké prvotné investície, ako napríklad kúpa drahej nehnuteľnosti. Toto sú jednoznačne spôsoby, ako si ako fyzická osoba optimalizovať daň z príjmov, avšak pre celkovú daňovú optimalizáciu je potrebné aj myslieť na to, kde si založíte, alebo relokujete svoju spoločnosť.

Jediným spôsobom, ako si takto optimalizovať daň z príjmov právnickej osoby, je si založiť spoločnosť v daňovom raji. Krajiny ako Seychely, Britské Panenské Ostrovy, Kajmanské Ostrovy, Belize a Hong Kong poskytujú 0% štruktúru dane z príjmov právnických osôb. Avšak pre niektoré krajiny, ako napríklad Hong Kong platia aj určité obmedzenia a pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať pre dosiahnutie požadovaného efektu optimalizácie dane. V prípade Hong Kongu si môžete užívať 0% daň jedine vtedy, ak žijete mimo územia Hong Kongu, v opačnom prípade sa na vás bude vzťahovať klasická 16,5% daň.
Tým, že niektoré krajiny poskytujú 0% daň z príjmov, sa stávajú lákavými cieľmi pre široké množstvo potenciálnych investorov. Veľké množstvo krajín má potrebu zháňať zahraničný kapitál a aj preto ponúkajú na výmenu občianstvo pre ochotných investorov. Krajina ako Dominikánska Republika poskytuje najlepšie CIP v porovnaní s cenou a výhodami, no zato štáty Európy, Malta, najdrahší Cyprus a Monako sú drahšie, avšak stále sú nositeľmi dôvery zo strany investorov.

Ak je vašim cieľom si optimalizovať dane a vyhľadávate možnosti ako si ich optimalizovať k dosiahnutiu čo najefektívnejšieho výsledku, tak je potrebné si určiť, aké sú vaše ciele. Či chcete platiť nulovú daň, alebo čo najviac minimalizovať daň, ktorú budete platiť. Ako bolo spomenuté vyššie, tak každá z krajín má odlišné podmienky pre získanie druhého občianstva, alebo statusu daňového rezidenta. Nie všetky krajiny, ktoré poskytujú nulovú daň z príjmov fyzickej osoby budú najideálnejšie, ak chcete eliminovať akúkoľvek formu dane, ktorú by ste mali platiť. V prípade Monaka, ktoré ponúka 0% daň z príjmov fyzickej osoby, vás bude prvá investícia stáť niekoľko miliónov eur v investíciách do nehnuteľností a bankových vkladov. V prípade, že ste daňovým rezidentom Monaka a založíte si spoločnosť na Malte, tak budete podliehať tak či tak 5% dani z príjmov právnickej osoby.

Ak je vašim cieľom mať druhé občianstvo v krajine, v ktorej nebudete mať žiadnu daňovú povinnosť z príjmov fyzickej osoby nech ste kdekoľvek, tak Svätý Krištof a Nevis je možno tým pravým riešením pre Vás. Svätý Krištof a Nevis poskytujú jeden z najrýchlejších a cenovo výhodnejších programov, nakoľko nie len že budete podliehať 0% dani z príjmov fyzickej osoby, ale s pasom Svätého Krištofa a Nevisa budete mať bezvízový prístup do viac ako 80 krajín vrátane všetkých členských krajín Európskej únie, Monaka, Hong Kongu, Svajčiarska a mnohých ďalších. Čo sa dane z kapitálových výnosov týka, tak sa daň neaplikuje, pokiaľ ste daný cenný papier držali viac ako jeden rok. Podmienky pre získanie občianstva v Svätom Krištofovi a Nevise sú pomerne jednoduché. Stačí, ak zaplatíte ich štátnemu fondu 150 000 dolárov, alebo kúpite nehnuteľnosť nad 200 000 dolárov, následne zaplatíte 35 000 dolárov za seba ako hlavného žiadateľa, 20 000 dolárov za partnera a 10 000 za každé dieťa bez ohľadu na vek, 7 500 dolárov za due diligence na osobu a 350 za pas na osobu. V prípade, že splníte všetky tieto podmienky, tak Vám pas vydajú v priebehu 4-5 mesiacov, alebo do 60 dní ak si priplatíte za urýchlené vydanie.

Proces eliminácie, alebo optimalizácie akejkoľvek dane z príjmov je častokrát nákladný, zdĺhavý, ale hlavne zložitý proces, ktorý aj napriek na pohľad jednoduchým podmienkam je komplexný. Pre elimináciu daňovej povinnosti je potrebné na území danej krajiny zotrvať určitý čas a investovať nemalé peniaze, hlavne ak sa jedná o krajinu, ktorá je pre život lákavá. Je dôležité si položiť otázku – nie len, kde chcete žiť, ale aj kde chcete založiť, alebo relokovať svoju spoločnosť tak, aby to splnilo požadovaný účel.

Majte prehľad o stave svojich investícií

Prihláste sa do klientskej zóny, kde nájdete komplexný prehľad svojich investícií.

Prejsť do klientskej zóny