22. januára 2018 • Správa z trhu

Delegáti odsúhlasili vstup SPD do koaličných rokovaní s CDU

Počas víkendu sa v nemeckom meste Bonne konal kongres nemeckej strany SPD, na ktorom sa zúčastnilo vyše 600 delegátov strany SPD.

Na kongrese sa malo rozhodnúť, či SPD vstúpi alebo nevstúpi do koaličných rokovaní so stranou CDU, patriacej Angele Merkelovej. V prípade odmietnutia by sa jednalo o veľkú ranu pre nemeckú ako aj európsku politickú scénu a znamenalo by to, že by Merkelová bola odkázaná na vytvorenie menšinovej vlády, alebo by na rad museli prísť nové voľby.

Pred stretnutím panovalo presvedčenie, že zhruba 60% delegátov SPD sa vyjadrí v prospech koalície s CDU, čo potvrdilo aj dnešné hlasovanie, v ktorom sa pre začatie koaličných rozhovorov vyslovilo 56% (362) delegátov a proti bolo 44% (279). Výsledok stretnutia tak potešil, keď posunul SPD ku koaličným rokovaniam s CDU a tým aj bližšie k vytvoreniu novej vlády.

Avšak viacerí analytici varujú, že koaličné rokovania budú oveľa zložitejšie, pretože radoví členovia strany SPD sú k pokračovaniu veľkej koalície ešte skeptickejší než delegáti, ktorí dnes hlasovali na zjazde. Vznik spoločnej koalície by podľa väčšiny odhadov mal nastať v marci, no isté to ešte zďaleka nie je.

Euro pri začiatku dnešného dňa obchodovania na trhoch jemne posilnilo, no zatiaľ žiadne väčšie pohyby nahor na eure nevidíme.

Majte prehľad o stave svojich investícií

Prihláste sa do klientskej zóny, kde nájdete komplexný prehľad svojich investícií.

Prejsť do klientskej zóny