6. februára 2018 • Správa z trhu

Korekcia na akciových trhoch

Akciové trhy prehĺbili pokles, ktorý sa začal koncom minulého týždňa.

Pondelok bol jedným z najhorších dní pre akcie za niekoľko rokov. Americké akciové indexy zaznamenali najväčšie jednodňové straty od roku 2011. Index S&P 500 si včera odpísal 4,1%, Dow Jones stratil až 4,6% a Nasdaq zažil 3,78% pokles. Americké akcie tak za posledné tri dni už vymazali všetky januárové zisky a vrátili sa na úrovne z prvej polovice decembra. Pondelkový výpredaj amerických akcií sa okamžite preniesol aj na európske a ázijské trhy.

Hongkonský index Hang Seng stratil dnes ráno až 5,12%, Nikkei uzavrel obchodný deň so stratou 4,73% a relatívne najlepšie dopadol čínsky Shanghai index so stratou „iba“ 2,93%. Európske akciové indexy dnes ráno tiež otvorili s viac ako 3% stratami, najväčšími od hlasovania o brexite, avšak v priebehu dňa sa tieto úvodné straty znižujú a sú tak výrazne menšie ako na amerických a ázijských akciách. Euro Stoxx 50 je po desiatej ráno v strate 1,58%, nemecký DAX 30 je oproti včerajšku nižšie o 1,97% a francúzsky CAC 40 o 1,5%.

Na rozdiel od predchádzajúcich korekcií nemá súčasný pokles jasnú a jednoznačnú príčinu. Reálnej ekonomike sa naďalej darí výborne a nič nenasvedčuje tomu, že by sa blížila recesia. Tento výpredaj tak zrejme spustila kombinácia dvoch faktorov – nárast výnosov na dlhopisoch v dôsledku obáv, že FED zvýši v tomto roku úrokové sadzby viackrát ako sa očakávalo (tieto očakávania vzrástli po minulotýždňovom zasadaní FEDu) a už niekoľko mesiacov trvajúce obavy, že americké akcie sú už veľmi nadhodnotené a potrebujú korekciu (divoký 7% januárový rast americký akcií tieto obavy iba zvýraznil).

Vzhľadom na to, že reálnej ekonomike sa darí naďalej výborne a akciové trhy si po prudkom raste v posledných mesiacoch už pýtali korekciu, možno očakávať, že aktuálne poklesy sú iba krátkodobou korekciou a nedávajú dôvody na paniku.

Majte prehľad o stave svojich investícií

Prihláste sa do klientskej zóny, kde nájdete komplexný prehľad svojich investícií.

Prejsť do klientskej zóny