10. mája 2018 • Správa z trhu

RBNZ ponecháva sadzby v pásme 1,75%

Novozélandská centrálna banka (RBNZ) v súlade s očakávaniami trhu ponechala sadzby na nezmenenej úrovni aj naďalej vo svojom rekordne nízkom pásme 1,75% už po jedenásty krát v rade.

Sadzby by pritom mali zostať na nezmenenej úrovni po určitý čas, pričom guvernér RBNZ, Adrian Orr naznačil, že šanca na budúci rast sadzieb je rovnako vysoká ako šanca na ich zníženie. „Len nasledujúce ekonomické dáta ukážu, ako sa situácia vyvinie „, dodal.

„Ekonomický rast a zamestnanosť zostane robustná. Globálny ekonomický rast podporuje dopyt po novozélandských produktoch a službách. Hospodársky rast a zamestnanosť by mali podporiť aj prebiehajúce výdavky a investície domácností ako aj vlády“.

„Očakáva sa, že spotrebiteľská inflácia zostane pod úrovňou 2%, z dôvodu nižších cien jedla, miezd, a importných cien. Avšak nové kapacitné obmedzenia naznačujú, že sa inflácia postupom času zvýši až k 2% cieľu RBNZ. Nové kapacitné obmedzenia by mali prispieť aj ku zvýšeniu podnikových investícii.“

V projekciách RBNZ mierne znížila výhľad rastu sadzieb pre jún 2019 na 1,8% z predchádzajúcich 1,9%. Rovnako tak znížila odhad inflácie aj pre jún 2019 z 1,9% na 1,6%. Ostatné projekcie zostali rovnaké, ako v prípade minulého výhľadu. Novozélandský dolár zareagoval prudkým oslabovaním. V porovnaní s eurom si zatiaľ odpisuje po -0,9% a podobne aj voči americkému doláru (-0,72%) a britskej libre (-0,89%).

Z Číny sme sa dnes skoro ráno dočkali výsledkov spotrebiteľských cien za mesiac apríl, ktoré ale mierne zaostali za očakávaniami, keď vzrástli o 1,8%, čím mierne zaostali za odhadom analytikov (odh. 1,9%) a predchádzajúcej hodnoty 2,1%. Zvýšili sa ceny surovín, ako aj cenové indexy výroby a baníctva. V prípade indexu potravín ale došlo k značnému poklesu z 2,1% na 0,7%.

Majte prehľad o stave svojich investícií

Prihláste sa do klientskej zóny, kde nájdete komplexný prehľad svojich investícií.

Prejsť do klientskej zóny