29. januára 2018 • Správa z trhu

Vláda Theresy Mayovej v ohrození

Podľa agentúry Bloomberg britská premiérka Theresa Mayová bojuje na dvoch frontoch, keď sa potýka s problémom s povstaním členov svojej vlastnej strany a súčasne zo strany konzervatívcov.

Mayovej strana je rozdelená v tom, ako opustiť EÚ, keď vyprší čas na dokončenie pravidiel Spojeného kráľovstva. Zo strany Konzervatívcov zas prevláda nespokojnosť jej vedením krajiny, ako aj s politikou ministra financií Hammonda, ktorý vo štvrtok rozhneval konzervatívcov, keď vyhlásil že ekonomika Spojeného kráľovstva bude rásť len veľmi skromne.

Obavy vyjadril aj podvýbor pre energetiku a životné prostredie. Ten vo svojej samostatnej správe preskúmal vplyv plánov vlády na trh s energiami a varoval, že účty za energie by sa mohli zvýšiť a veľké projekty by tak mohli byť narušené. Výbor tiež zdôraznil varovanie energetického gigantu EDF, že bez prístupu k pracovnej sile v EÚ bude ťažké dokončiť výstavbu nového jadrového zariadenia v Hinkley Point v Somerset.

V médiách sa tiež objavili špekulácie o hlasovaní o dôvere vláde. Hlavným dôvodom sa javia rozdielne názory na obchodnú dohodu s EÚ, keď Mayová aj Hammond zastávajú zachovanie súčasných pravidiel.

Medzitým sa 27 krajín Európskej únie dnes dohodlo, že po odchode Británie z EÚ v marci budúceho roka ponúkne krajine prechodné obdobie v dĺžke 21 mesiacov, teda do 31. decembra 2020. V Británii má podľa predstáv Bruselu počas neho platiť právo Únie, vrátane jurisdikcie európskeho súdu. Británia ale ako štát mimo EÚ už nebude mať zastúpenie v jej inštitúciách a jej rozhodovacom procese.

Majte prehľad o stave svojich investícií

Prihláste sa do klientskej zóny, kde nájdete komplexný prehľad svojich investícií.

Prejsť do klientskej zóny