15. augusta 2016 • Týždenný komentár

Hľadanie výnosov pokračuje

Hľadanie výnosov u rizikovejších aktív pokračovalo aj v minulom týždni, keď získavali takmer všetky finančné aktíva rozvíjajúcich sa krajín.

V súčasnej dobe, tak naďalej pretrvávajú prekúpené úrovne a otázka korekcie je viac než otvorená. Ak si zoberieme úrokové výnosy krajín G-10, tak sa dostaneme na negatívne hodnoty. Rozvíjajúce sa krajiny stále prinášajú kladný úrokový výnos, čo je aj hlavným dôvodom nadvýkonnosti u týchto finančných aktív. Z celkového pohľadu môžeme sledovať nižšie objemy obchodovania, čo je pravdaže spôsobené letným obdobím. Z pohľadu dôležitosti sa oči investorov pomaly začnú upriamovať na septembrové mínové pole zasadania jednotlivých centrálnych bánk. Aktívam EM vyhovuje odkladanie zvyšovania sadzieb v USA. Pozitívom minulého týždňa bola aj vyše 6% ziskovosť na rope.

FOREXOVÝ TRH

Na kráľovskom menovom páre sme sa opäť dostali nad úroveň 1,11 EURUSD, čo bolo spôsobené slabšími dátami z USA. Júlové maloobchodné tržby medzimesačne stagnovali, čo bolo pod očakávaniami. V súčasnej dobe tak neprichádzajú jasné znaky a naďalej ostávame zaseknutý v krátkodobom bočnom trende. Euro na druhej strane posilňovalo ako výsledok menších obáv ohľadom Brexitu. Stále je dané veľkou neznámou a nikto nevie ako daný proces bude prebiehať. Japonský jen sa opäť po krátkej prestávke približuje k hladine 100 USDJPY. Dané určite neteší japonskú centrálnu banku, ktorá sa snaží oslabovať japonský jen a tým zvýšiť cenovú hladinu. Čínska centrálna banka sa bude snažiť na nejaké obdobie udržať čínsky juan pod 6,7 USDCNY, ale následne nie je vylúčené ďalšie postupné oslabovanie. Práve pred rokom spôsobilo uvoľnenie fixovania čínskej meny na trhoch výpredaje a poriadnu dávku neistoty. V súčasnej dobe sa predstavitelia poučili a nárazové oslabenie je menej pravdepodobné. Ekonomika Číny prechádza transformáciou a z tohto pohľadu sa pre rok 2016 odhaduje rast na úrovni 6,6% a pre rok 2017 by čínska ekonomika mala rásť o 6,2%. Oproti euru získavali komoditne závislé meny, ako ruský rubeľ a juhoafrický rand. Výnimkou bol brazílsky real, ktorý bol oslabovaný centrálnou bankou. Juhoafrický rand rozšíril svoje zisky v tomto roku a dostal sa už pod 15 EURZAR. Z technického pohľadu je tento menový pár v prepredaných úrovniach a úroveň pri 15 EURZAR môže naznačovať krátkodobý support. Ruský rubeľ na jednej strane ťažil z rastúcej ropy Brent, ktorá sa úspešne zastavila nad hladinou 40 USD/barel. Na druhej strane nekončiaci konflikt s Ukrajinou ostáva geopolitickým rizikom. Turecká líra posilňovala a dostala sa nad 3,30 EURTRY. Po vojnovom konflikte sa, tak turecká líra mierne stabilizovala. Rovnako oddialenie zníženia ratingu od agentúry Moody´s hralo svoju rolu. Najstabilnejšie meny EM ostali indická a indonézska rupia. Indická rupia sa pohybovala tesne pod 75 EURINR. Mierne znepokojenie môže vychádzať z vyššej cenovej hladiny za mesiac júl. Ďalšie znižovanie sadzieb sa tak neočakáva v najbližšom období. Stabilnejšia cenová hladina je v Indonézii.

DLHOPISOVÝ TRH

Záujem o rizikovejší dlh je zjavný a investori si vyberajú vyššiu rizikovejšie prirážku. Pokles výnosov EM dlhopisov je jasným dôkazom.

AKCIOVÝ TRH

Akciový trh rozvíjajúcich sa krajín rozšíril svoje tohtoročné maximá. Hlavným dôvodom rastu sú nízke, resp. negatívne sadzby v rozvinutých krajinách, oddialenie zvyšovanie sadzieb v USA, zastavenie poklesu na rope, ako aj stabilizácia v Číne.

Majte prehľad o stave svojich investícií

Prihláste sa do klientskej zóny, kde nájdete komplexný prehľad svojich investícií.

Prejsť do klientskej zóny